Drogi w Polsce 2019 – gdzie pojedziemy wygodniej

Firmy transportowe i zatrudnieni w nich kierowcy żywo interesują się regulacjami prawnymi związanymi z ich działalnością, lecz równie mocno wypatrują informacji na temat rozbudowy drogowej infrastruktury.

O czym mówi się aktualnie?

Co słychać na A1

Przez całe lata wizja Polski przeciętej nitkami autostrad była co najwyższej mglistym, mało realistycznym wyobrażeniem. Rozwiązania drogowe znane od dekad na Zachodzie pojawiły się w naszym kraju dopiero niedawno, a i tak nie do końca spełniają oczekiwania kierowców.

Na szczęście z roku na rok zbliża się moment ukończenia wszystkich koncepcji. Jak wiadomo, spore oczekiwania wiążą się z finalizacją A1. Autostrada A1, zwana Bursztynową, docelowo ma połączyć Trójmiasto z granicą polsko-czeską w Gorzyczkach. Korzyści płynące z bezpośredniego, autostradowego połączenia od Morza Bałtyckiego do Czech (i czeskich dróg biegnących dalej na Południe) są oczywiste.

Na ten moment A1 składa się z dwóch ukończonych fragmentów: Gdańsk Południe-Tuszyn oraz Pyrzowice-Gorzyczki. Plan zakłada oddanie do użytku jeszcze w 2019 roku ponad 36 kilometrów nowych odcinków, a jeśli wszystko pójdzie po myśli drogowców, przejazd pełną trasą będzie możliwy w drugiej połowie 2022 roku. W 5 godzin od Trójmiasta do granicy z Czechami? Tak, to niedługo stanie się naprawdę możliwe. Trzeba jednak trzymać kciuki za inwestycję realizowaną między innymi przez włoskie konsorcjum, z którym Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad zawarła niedawno porozumienie (po opóźnieniach i sporach).

[sociallocker id=”8330″] [/sociallocker]

Inne istotne informacje

• W 2019 roku GDDKiA ogłasza przetargi na 435 km nowych dróg za łączną sumę 20 mld złotych.
• Program Budowy GDDkiA do 2023 roku przewiduje budowę ponad 3200 km nowych dróg.
• Ogłoszono już przetarg na serce KSZR – Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem.
• W kwietniu 2019 roku w Polsce istnieje ponad 3700 km dróg szybkiego ruchu.

Przeczytaj również: Kierowca pijany czy kierowca zmęczony? Zobacz cały eksperyment + raport

Zapisz się na darmowy newsletter Infolab

Będziesz otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę informacje o nowościach w naszej ofercie, nowych artykułach i najciekawszych newsach branżowych.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.