29 maja 2018 roku została uchwalona w Parlamencie Europejskim aktualizacja przepisów dyrektywy o delegowaniu pracowników. Została ona przyjęta 456 głosami za do 147 przeciw, przy 49 wstrzymujących się od głosu.

Zgodnie z nowymi przepisami wynagrodzenie pracowników delegowanych do pracy w innym państwie Unii Europejskiej, będzie równe wynagrodzeniu za taką samą pracę w danym kraju. Zatem zostaje wprowadzona w życie zasada równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu.

Wprowadzona aktualizacja przepisów ma na celu uczciwą konkurencję oraz ochronę delegowanych pracowników. Zatem wszystkie zasady wynagradzania wraz z regulacjami z układów zbiorowych obowiązujące w danym kraju przyjmującym mają mieć zastosowanie do pracowników delegowanych. Ponadto delegowanie będzie mogło trwać maksymalnie do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy.

Dyrektywa będzie obowiązywać od momentu wejścia w życie Pakietu mobilności. Do tego czasu obowiązują regulacje obecnej dyrektywy z 1996 roku.

Zapisz się na darmowy newsletter Infolab

Będziesz otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę informacje o nowościach w naszej ofercie, nowych artykułach i najciekawszych newsach branżowych.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.